Opinie o Nas
VoIP bez komputera, czyli co wybrać?

Jest wiele sposobów na korzystanie z telefonii internetowej (VoIP). Po zarejestrowaniu konta u swojego operatora można praktycznie od razu korzystać z darmowego oprogramowania typu softphone (zazwyczaj rekomendowane przez operatora) do wykonywania / odbierania połączeń. Wystarczą tu zwykłe słuchawki oraz mikrofon podłączone do komputera, czyli bardzo dobrze znany model dla wielu użytkowników VoIPa. Czy jest to wygodne? Zdecydowanie nie, szczególnie dlatego, że komputer musi być ciągle włączony.

 

Jak korzystać z telefonii internetowej bez udziału komputera?


Potrzebne nam będzie urządzenie, które będzie można wpiąć bezpośrednio w wolne gniazdo Ethernet (złącze RJ-45) w naszym routerze lub switchu (w przypadku modemów ADSL można skorzystać z bramek VoIP z wbudowanym routerem). 

Na rynku istnieje wiele rozwiązań końcowych dla użytkowników internetu, korzystających z połączeń VoIP. Zasadniczo możemy je podzielić na dwa warianty:

 

Wariant 1


Bramki VoIP - umożliwiają wykonywanie połączeń telefonicznych tradycyjnym aparatem telefonicznym za pośrednictwem VoIP dzięki zamianie sygnału analogowego oraz sygnału wybierania numeru telefonicznego na sygnały VoIP*. Jeśli posiadasz telefon analogowy, z którym nie chcesz się rozstawać to jest to rozwiązanie właśnie dla ciebie. 

 

*w ten sam sposób co telefony analogowe można podłączyć również firmowy faks (bramki z obsługą protokołu faksowego T38).


 

 

 

Niektóre bramki w ofercie producentów umożliwią również podłączenie linii miejskiej dzięki czemu nadal można używać swojego tradycyjnego telefonu w połączeniu z technologią VoIP.


 

Polecane urządzenia

Cisco SPA112 (telefony)

Cisco SPA122 (telefony lub faksy)

Grandstream HT701 (telefon)

Grandstream HT502 (telefony lub faksy)

 

Wariant 2


Telefony VoIP (lub Telefony IP) - rozwiązania kompletne, które łączą w sobie funkcjonalność bramki VoIP oraz podłączonego do niej aparatu telefonicznego. Przeznaczone zarówno do użytku domowego jak i zastosowań biznesowych. Dostępne na rynku modele obejmują warianty bezprzewodowe oraz przewodowe (w tym również wideo-telefony oraz telefony konferencyjne).

Istnieją również rozwiązania hybrydowe dające możliwość podłączenia istniejącej linii miejskiej.

 


1. Stacja bazowa
2. Gniazdko telefoniczne 
3. Połączenie bazy z routerem za pomocą kabla sieciowego ethernet
4. Router lub modem z routerem

 

Polecane urządzenia

Gigaset A510 IP | C610 IP (dom / biznes)

Yealink seria T2xP (biznes)

Cisco seria SPA 3xx | 5xx (biznes)

 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl