Pomimo, że Bluetooth i DECT spełniają w dużej mierze tę samą funkcję, jeśli chodzi o komunikację, istnieje kilka znaczących różnic.
DECT (lub "Digital European Cordless Telecommunications") jest bezprzewodowym standardem używanym do łączenia bezprzewodowych akcesoriów audio z telefonem stacjonarnym lub komputerem poprzez stację bazową lub klucz sprzętowy (np. adapter USB).
Ogólnie rzecz biorąc, DECT działa na różnych częstotliwościach na całym świecie. W Europie jest to zakres 1880 - 1900 MHz (10 kanałów)
Bluetooth to protokół komunikacji bezprzewodowej, który ma szerszy zakres zastosowań. Oprócz umożliwienia telekomunikacji, pozwala on na większość rodzajów transferu danych pomiędzy połączonymi urządzeniami. Dodatkowo, Bluetooth nie wymaga stacji bazowej, każde urządzenie obsługujące Bluetooth może połączyć się bezpośrednio z innym.
Jak więc dokładnie wypadają te dwie technologie w porównaniu do siebie?
Łączność
Zestaw słuchawkowy Bluetooth może mieć na swojej liście parowania do 8 innych urządzeń i być połączony z 2 z nich jednocześnie (np. komputer + telefon komórkowy). Jedynym warunkiem jest to, że wszystkie urządzenia, o których mowa, obsługują technologię Bluetooth. Dzięki temu zestawy słuchawkowe Bluetooth są bardziej uniwersalne w codziennym użytkowaniu.
Zestawy słuchawkowe DECT przeznaczone są do sparowania z jedną dedykowaną stacją bazową lub kluczem sprzętowym. Te z kolei łączą się z urządzeniami takimi jak telefony stacjonarne, komputery/laptopy itp. Ze względu na zależność od stacji bazowej / klucza sprzętowego, zestawy słuchawkowe DECT znajdują zastosowanie przede wszystkim w tradycyjnych warunkach biurowych i contact center.
Zasięg wewnątrz pomieszczeń
Standardowe zestawy słuchawkowe DECT mają wewnętrzny zasięg działania około 55 metrów, ale przy bezpośredniej linii wzroku mogą osiągnąć do 180 metrów. Zasięg ten można zwiększyć jeszcze bardziej - teoretycznie bez ograniczeń - poprzez zastosowanie tzw. repeaterów, które to stawiamy na granicach zasięgu stacji bazowej DECT
Zasięg działania Bluetooth różni się w zależności od klasy urządzenia i sposobu użytkowania. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia Bluetooth dzielą się na trzy następujące klasy:
Klasa 1: Zasięg do 100 metrów
Klasa 2: Zasięg około 10 metrów
Klasa 3: Zasięg 1 metra (3 stopy). Nie są używane w zestawach słuchawkowych.
Urządzenia klasy 2 są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione. Większość smartfonów i zestawów słuchawkowych Bluetooth należy do tej kategorii.
Na rzeczywisty zasięg działania zarówno Bluetooth, jak i DECT w pomieszczeniach zamkniętych wpływa również ilość oraz rodzaj przeszkód między danymi urządzeniami, w szczególności metalowe obiekty jak np. regały, półki na magazynach.
Jakość i stabilność połączenia
Dedykowany charakter telekomunikacyjny urządzeń DECT gwarantuje bardziej stabilną i klarowną jakość połączeń. Urządzenia Bluetooth mogą doświadczać zewnętrznych zakłóceń, co może prowadzić do sporadycznych spadków jakości połączeń. Szczególnie w ruchliwym biurze gdzie ilość aktywnych urządzeń w pobliżu może prowadzić do zakłócania wzajemnych połączeń lub pogorszenia jakości dźwięku. Im więcej urządzeń w danym obszarze, tym większe zagęszczenie i tym większe prawdopodobieństwo zakłóceń radiowych.
Zestawy słuchawkowe DECT mogą obsługiwać znacznie większe zagęszczenie użytkowników w porównaniu z Bluetooth. Dodatkowo, zestawy słuchawkowe Bluetooth mogą doświadczać zakłóceń od innych urządzeń na tej samej otwartej częstotliwości 2,4 GHz, takich jak routery WiFi, drukarki, telewizory itp. Nie jest to problem dla zestawów słuchawkowych DECT, które działają we własnym, dedykowanym zakresie częstotliwości. Dlatego właśnie DECT sprawdza się w zatłoczonych środowiskach, takich jak centra kontaktowe, jeśli chodzi o jakość i stabilność połączenia.
Szyfrowanie połączeń
Jeśli chodzi o potencjalnie wrażliwą komunikację między stronami zarówno standard DECT jak i Bluetooth są bardzo bezpieczne, przy czym DECT oferuje nieco więcej w przypadku bardzo wrażliwych rozmów.
Bezpieczeństwo DECT
DECT oferuje 3-poziomowy łańcuch bezpieczeństwa. Najpierw zestaw słuchawkowy jest parowany ze stacją bazową za pomocą algorytmu uwierzytelniania standardu DECT (DSAA), który zatwierdza początkowe połączenie.
Później, gdy inicjowane jest nowe połączenie, weryfikowane są powiązania zabezpieczeń między zestawem słuchawkowym a stacją, aby zapewnić, że połączenie odbywa się między dwoma autoryzowanymi urządzeniami.
Finalnie, same dane głosowe są szyfrowane przy użyciu 64-bitowego szyfrowania, co sprawia, że są one niemożliwe do przechwycenia przez jakąkolwiek stronę.
Należy również brać pod uwagę fakt iż podczas gdy zestaw słuchawkowy Bluetooth automatycznie ponownie nawiąże połączenie z dowolnym urządzeniem z listy parowania, DECT połączy się tylko wtedy, gdy użytkownik zainicjuje to ręcznie. Dzięki temu DECT eliminuje kolejne źródło potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo Bluetooth
Bluetooth wykorzystuje podobny proces walidacji przy pierwszym parowaniu. Chociaż parowanie odbywa się drogą powietrzną, zasięg parowania jest zwykle znacznie ograniczony, aby wyeliminować możliwość przechwycenia z zewnątrz.
Urządzenia Bluetooth wykorzystują 128-bitowe szyfrowanie danych. Sparowane urządzenia Bluetooth również stale zmieniają swoją częstotliwość pracy, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo.
W codziennym użytkowaniu zarówno DECT, jak i Bluetooth zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu rozmowy są praktycznie niemożliwe do przechwycenia. Dla osób szczególnie dbających o prywatność swoich rozmów - np. pracowników służby zdrowia, konsultantów prawnych itp.
Werdykt
W tym wyścigu nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Oba standardy bezprzewodowe oferują bezpieczny, niezawodny sposób łączenia ze sobą urządzeń telekomunikacyjnych i sam wybór zależy w dużej mierze od sytuacji zawodowej.
Pracownik biura lub Contact Center: DECT
Dla osób pracujących w stałej lokalizacji i polegających na jednym telefonie biurkowym lub telefonie programowym, zestawy słuchawkowe DECT są oczywistym wyborem. DECT jest wysoce bezpieczny, jego duży zasięg pozwala na wycieczki po biurze z zachowaniem połączenia, a jakość połączenia jest ogólnie wyższa i bardziej stabilna.
Pracownik zdalny lub w podróży: Bluetooth
Dla pracowników hybrydowych lub tych, którzy często są w drodze, lepszym rozwiązaniem są zestawy słuchawkowe i głośnikowe Bluetooth. Można je sparować z wieloma urządzeniami, dzięki czemu użytkownicy mogą płynnie przełączać się między komputerem, tabletem lub smartfonem. Zestawy słuchawkowe Bluetooth są zazwyczaj bardziej przenośne i nie wymagają dedykowanej stacji bazowej do działania. Ich ograniczony zasięg rzadko stanowi problem w praktyce, ponieważ urządzenia, z którymi są używane, zwykle pozostają blisko właściciela podczas rozmów.
Jednocześnie Bluetooth jest znacznie bardziej wszechstronny, jeśli chodzi o scenariusze użytkowania. Większość urządzeń Bluetooth można łatwo sparować ze sobą. DECT polega na swojej stacji bazowej i jest ograniczony do telefonów stacjonarnych lub programowych, z którymi jest sparowany.
Zobacz artykuł na temat wyboru słuchawek call center: |